Barcelona je skvělé město pro návštěvu barů. Máte chuť na pivko v kouzelném lesíku obklopeném lesními vílami, nebo vprostřed týdne na karaoke, na které dohlíží z obrázků Panna Marie, nebo vaši představu o snídani šampionů naplňuje růžové víno a klobásky? Máme pro vás dobré zprávy. V Barceloně najdete toto všechno a k tomu i tradičnější nabídku podniků, kterou očekáváte od města této velikosti.
Pár věcí, které byste měli mít na paměti: pokud vyrazíte hodně před 21.30, budete pít sami. A účtování? Španělskou zvláštností je systém pintxo (tapas – jednohubky spíchnuté párátky) v barech, kdy si berete jednohubky podle chuti, ale párátka si necháváte na talířku a na konci jsou vám sečtena a naúčtována. Ve většině barů je normální zahodit použité ubrousky (které jsou spíše jako cigaretové papírky a stejně tak savé…) na zem, podobně jako olivové pecky.
Ochutnávky tapas
Ačkoli Katalánsko nemá tradici tzv. tapas, najdete tu pár barů de tota la vida („celoživotní“), které jsou stejně dobré jako bary kdekoli jinde ve Španělsku. La Plata tu je odjakživa s jednoduchou kombinací smažených ryb, rajčatového salátu a párků. Nedaleko je Bar Celta, veselý, dobře osvětlený podnik zaměřený na galicijské tapas zahrnující šunku a chobotnici.
Nejoblíbenějším ze všech by mohl být maličký podnik Quimet i Quimet, kde ti, co stojí za barem, mají úplně stejně místa, jako ti, co stojí před ním – ale vše je prominuto, jakmile dostanete vymazlené montaditos (tapas na plátku chleba), které připraví na objednávku. De Tapa Madre není tak gurmánský, ale i tak tu mají chutné tapas a vždycky je tu živo.
- Další barcelonské zážitky a tipy najdete zde.
Hroznové očekávání
Víno podávané v obyčejných barech nebývá zrovna z nejlepších, ale objevuje se čím dál více vináren, které poptávku uspokojí, a kromě nich tu je i pár klasických, starých podniků jako La Vinya del Senyor. Je to převážně terasa, přímo proti průčelí pěkného kostela Santa Maria del Mar, ale možná budete mít štěstí a dostanete stůl v prvním patře. Otevření futuristické Monvínic přineslo zbrusu nový styl ochutnávání vína a pravděpodobně je nejlepší ve městě, pokud vám tedy nevadí příliš mnoho technologie (dokonce i vinný lístek je v tabletu). Viblioteca je mnohem menší podnik, kde to krásně voní sýry a k vínu nabízejí i několik jídel.
Levné bary
I když si hlídáte eura, nemusíte v Barceloně trpět žízní. Nabídka k peněžence přívětivých barů s živou studentskou atmosférou je bohatá. Oviso je dlouhý úzký bar s obrovskými, barevnými malbami na stěnách, které vám po jednom či dvou pivech už nebudou připadat tak výstřední, a mají i venkovní posezení na náměstí. Oproti tomu Polaroid je chrámem 80. a 90. let, s televizními a filmovými memorabiliemi na zdech, komiksy na stolech a akčními postavičkami vystavenými všude, kde to jde.
Manchester je dalším nacpaným, malým barem s levným pivem, kde to duní rytmy 80. a 90. let, zvláště tu pouštějí manchesterské kapely.
Pouze v Barceloně
Barcelona je také velmi excentrická. Extravagantně kýčovitá je Sor Rita, kde to překypuje katolickou oddaností, obrázky Panny Marie, šaty na flamenco, botami s jehlovými podpatky (přilepenými na stropě) a spoustou leopardích vzorů. Can Paixano je starý, zaprášený „champagne bar“, který se již dlouho drží osvědčeného receptu. Ten v podstatě tvoří růžové víno cava podávané v širokých sklenkách a s nezbytnými slaninovými sendviči nebo něčím podobným.
Jedním z nejvýstřednějších podniků z už tak dost podivné nabídky je Bosc de les Fades („Vílí les“) zařízený jako stinný lesík, s křesílky a tlumeně osvětlenými stoly, které doplňuje fungující fontána a jeskyně.
Jako v Ritzu
Elegantních koktejlových barů je v Barceloně také dost. Jedním z nejstarších ve městě je Boadas, který funguje už od roku 1933, kdy sem na drink chodili Miró a Hemingway.
Na hezkém malém náměstí Plaça de Sant Just najdete art-decový Ginger rozdělený na dvě části. Na jednom konci je vinný bar, na druhém koktejlový. Mají také malou nabídku skvělých tapas a vynikající výběr hudby. Bar Dry Martini obsluhují číšníci v námořnickém a zdejší nabídka je mnohem širší, než napovídá název. Je to elegantní, ale super příjemné místo, s lavicemi v zelené kůži a také dobrou hudbou.
Najít to pravé
Poslední módou barové scény v Barceloně jsou gin bary, i když specializované bary nejsou nic nového. Bar Marsella je zaměřený na absinty, a to již od roku 1820 – mezi jeho zákazníky byli Hemingway (přirozeně) a Picasso. Navzdory nedávným renovacím se jen málo změnilo v El Xampanyet, což je další ze starých cava barů (společně s již zmíněným Can Paixano). Je to levný a veselý podnik, nejlépe si ho užijete s místní specialitou – porcí čerstvých ančoviček. Jeden z prvních podniků, které se vrhly do rychle se rozvíjející scény speciálních piv, je La Cerveteca se slušnou nabídkou z celého světa doplněnou sušeným masem a sýry pro potěchu bříšek.Po zavíračce
Když ostatní bary zavřou, můžete mít štěstí a dostat se do Barcelona Pipa Clubu na Plaça Reial. Zazvoňte na zvonek u cedule a možná vás pustí dovnitř, kde jsou pěkné dřevem obložené místnosti a příležitostně hraje i živá hudba.
L´Ascensor tak úplně nenaplňuje krásu své uvítací fasády, ale i tak je to docela pěkný podnik a často mají otevřeno až do tří do rána nebo i déle. Kentucky není pro slabé povahy. Je to klasický, starosvětský přístavní bar, i když dnes tu už mnoho námořníků neuvidíte. Mají otevřeno opravdu dlooooouho.
Zaskočit na mini koncert
V Barceloně je také spousta barů, kde můžete zajít na nějaké živé vystoupení, ale co se týče velikosti, nic nepřekoná Heliogabal, jehož karmínové zdi slyšely již snad vše, od folku přes jazzové jamování až po elektroniku. El Paraigua („Deštník“) hostí ve svém cihlovém přízemí skvělé funkové a soulové akce (nejenom), vstupné se neplatí, ale pití je dost drahé. Začíná se vždy až kolem půlnoci. Vítejte ve Španělsku.