Egypt byl naší vstupní branou do Afriky a my vám nyní zkusíme ukázat, že toho má v nabídce výrazně víc, než najdete v katalogu cestovních kanceláří. Je to nejen země přímořských letovisek a bohaté historie, ale také úžasných míst, výborného jídla a skvělých lidí.
Wadi Hitan - kostry velryb uprostřed pouště
Údolí uprostřed západní egyptské pouště, zhruba dvě stě kilometrů od Káhiry, kde se nalézají zkamenělé důkazy dávné přítomnosti oceánu. Ne zcela je pravdou, že je místo přístupné jen terénním autem a v konvoji za doprovodu vojáků. V minulosti toto jedinečné místo navštívila pouhá tisícovka lidí za rok. Dnes jsou to dvě až tři tisícovky nadšenců. I přes zvýšený počet návštěvníků je to stále místo málo navštěvované a tak si jej můžete vychutnat v klidu a bez davů. Přeci jen je mimo hlavní trasu a ne každému se chce vláčet takovou dálku. Ale právě to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme jej zařadili do našeho plánu. Pro jeho výjimečnost a malou frekvenci návštěvníků.
Jedná se o jedno z nejvýznamnějších míst s fosíliemi na světě vůbec, jenž pomohlo nalézt mnoho odpovědí na téma evoluce života na zemi. Stáří fosílií zde nalezených se odhaduje na 40-42 milionů let. Díky faktu, že jsme přijeli "mimo sezónu", jsme si tuhle krásu mohli užívat úplně sami. Celé Wadi Hitan bylo dva dny jen a jen pro nás a tak jsme se mohli toulat po stezkách mezi fosíliemi a pískovými útvary. Zkamenělé pozůstatky koster mořských živočichů jsou důkazem, že zde opravdu bylo před desítkami milionu let moře. To vše bylo pečlivě zakonzervováno v pískových usedlinách, které díky erozi teprve nedávno začali odkrývat svá tajemství. Vítr a déšť vedle své kreativity a tvorby rozličných útvarů, postupně odkrývá nová tajemství a důkazy, čímž pomáhá vědcům získávat odpovědi na téma evoluce na zemi. Zkamenělé kostry velryb, fosílie mangrove a nebo drobné nálezy žraločích zubů uprostřed pouště jsou fascinující.
Několik metrů dlouhé kostry ležící v písku jsou stejně úchvatné jako západ slunce nad celým údolím a pouští jako takovou. My si první západ slunce dopřáli z vyhlídky na konci prohlídkové trasy odkud je vidět na většinu údolí. Noční posezení u grilu s beduíny pak bylo příjemnou tečkou za každým dnem stráveným uprostřed ničeho.
White a Black desert - poušť nemusí být jen nuda a písek
Když už jsme zvolili trasu skrze pouště na západě Egypta, pokračovali jsme ještě západnější cestou navštívit další z klenotů. Black a White desert jsou objížďkou přes Káhiru snadno dostupné po silnici a obzvláště na druhou jmenovanou jsme slyšeli jen dobré ohlasy.
Černá poušť připomíná měsíční krajinu, plnou kopců ve tvaru vulkánů. Určitě stojí za to si na některý z nich vyšplhat. Pohled shora, má zkrátka jinou perspektivu a tak je vidět množství vulkanických čepic, mezi nimiž se nenápadně táhne silnice.
Bílá poušť je již o malinko známější, ale vůbec nic jí to nebere na výjimečnosti. I tady nás všichni varovali před nemožností průjezdu a složitým permitem. Ve skutečnosti zde není žádná oficiální brána a je zcela na Vás a na možnostech vašeho stroje, kam se dostanete a kde všude se budete toulat mezi vápencovými útvary.
Pokud nepřijíždíte vlastním vozem, lze si najmou řidiče s autem a průvodce v jednom. Potom je však nutné počítat s poplatkem za vstup do národního parku, který vám velmi ochotně naúčtují.
Naše Octavia měla sice určitý limit, ale i tak jsme s ní zajeli do míst, která jsou oficiálně osobním autům zapovězená a věřte, stojí to za to. Ani zde nečekají zástupy turistů a tak si člověk může v klidu vychutnávat krásy a samotu.
Příroda zde demonstruje svou kreativitu. Velké i malé útvary a bílé sochy z vápence kolem vás vypadající jako bílé houby, hlava kobry či pták. Záleží jen na vaší fantazii co si při pohledu na tu krásu představíte. Místy bílé pláně připomínající solná jezera či kontrast jemného zlatavého písku. To vše jsou krásy White desert.
Kempování v Bílé poušti, je pro milovníky samoty a nebe plného hvězd nad hlavou jako stvořené. Zážitek umocňuje příjemné klima a absence bodavého hmyzu toužícího po vaší krvi. Určitě stojí za zmínku i fakt, že v těchto končinách a především v blízkých městech poznáváme zcela jinou, lepší mentalitu lidí této země, což staví Egypt rázem do jiného světla.
V každém případě, pokud se rozhodnete navštívit některé z těchto míst, vyplatí se mít s sebou dostatek paliva neb i přes fakt, že cestou míjíme ropná pole je tu problém sehnat benzín. Naštěstí podnikavý lidé a černý trh funguje všude na světě a tak je jen otázka chvilky se doptat na to správné místo. I tohle patří ke kouzlům odloučené části Egypta.
Abú Simbel – jižní klenot
Toto místo nepatří mezi neznámé, avšak někdy pro svou vzdálenější polohu, lehce opomíjené. My měli to štěstí vlastního vozu a průjezdu celým kontinentem. Díky tomu jsme si při cestě do Súdánu, nemohli jeho návštěvu odpustit.
Ležící na západním břehu Násirova jezera a stejně jako většina egyptských památek jsou zdejší chrámy ikonické. Pohled na dvaceti metrové sochy sedícího Ramsesse II v průčelí hlavního chrámu, je dech beroucí. Pokud přijedete, stejně jako my, hned ráno když se komplex otvírá, dostane se vám navíc jedinečného pohledu.
V paprscích vycházejícího slunce totiž průčelí obou chrámů dostává sytějších barev a stíny vykreslují všechny detaily a um dřívějších řemeslníků.
Opomenout samozřejmě nelze ani útroby chrámů, které jsou volně přístupné. Nabízejí nádhernou přehlídku vnitřní výzdoby chrámů, spousty kreseb a soch. Zkrátka milovníci historie si přijdou na své a ti ostatní, se jimi snadno stanou.
O dalších zajímavých místech napíšeme zase příště, těšte se na Súdán...
Autoři článku a fotografií - BigTrip.CZ - Láďa & Káťa, posádka oranžové škodovky, co to dala za více jak dva roky kolem celého světa. Nepovažujeme se za cestovatele a už vůbec si nenárokujeme právo někomu radit. Na druhou stranu se však nebráníme tomu, podělit se o naše zkušenosti a zážitky, které mohou být zajímavou inspirací. Prozradíme vám, z našeho pohledu, nejzajímavější místa na cestě kolem zeměkoule.
Cesta kolem světa trvala 777 dní / 127.843km / 50 zemí na všech obydlených kontinentech a víc než cokoliv jiného, byla o tom, splnit si velký cestovatelský sen. Kde jsme všude byli můžete sledovat na webu, Facebooku, YouTube či Instagramu.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.