Toskánsko je synonymem krásy, harmonie a pohody. Je to kulturní srdce Itálie, malebný kraj s upravenými vinicemi, stříbřitými olivovými háji a alejemi štíhlých cypřišů. Poklady Toskánsko takřka přetéká a užívat si místní pohodu se skleničkou dobrého vína v ruce je snem snad každého požitkáře. Čím déle, tím lépe. Ale i s omezenými časovými možnostmi si lze Toskánsko užít. Co se tu dá vidět během čtyř dnů? Poradíme vám. Při objevování krás Toskánska nezapomínejte, že tento region je třeba si řádně vychutnat. Kochejte se nejen krásou zdejších památek, ale také místními krajinnými scenériemi. Ochutnávejte vyhlášená toskánská vína a jiné gastronomické dobroty.
Renesanční dáma Florencie
Florencie je kolébkou renesance a zasloužila by si samostatnou delší návštěvu. I jeden den ale stojí za to, abyste si hlavní město regionu prohlédli a dopřáli si umělecký zážitek.
Do historického centra se vydejte přes most Ponte Vecchio, známý jako Most Zlatníků. V 16. století si na něm začali otevírat své krámky zlatníci a šperky se tu prodávají dodnes. Další luxusní obchody najdete na ulici Via de’Tornabuoni a v jejím okolí. Na nákup potravin i na jídlo vyrazte do tradiční tržnice Mercato Centrale.
Srdcem renesančního města je náměstí Piazza del Duomo s jedinečným dómem Santa Maria del Fiore, 82 m vysokou kampanilou a baptisteriem San Giovanni. Krásný výhled nejen na osmibokou kupoli dómu, ale i na celé město, kterému kupole dominuje, se otevírá z terasy před klášterním kostelem San Miniato al Monte na protějším břehu řeky Arno.
Politickým centrem města je náměstí Piazza della Signoria se svým Palazzo Vecchio, někdejším sídlem vlády florentské městské republiky a současnou radnicí. Stojí tu i kopie proslulé Michelangelovy sochy Davida a jezdecká socha Cosima I. ze slavného rodu Medici.
Světově proslulou florentskou galerii Uffizi, která se nachází poblíž, při jednodenní návštěvě Florencie raději vynechejte, na její prohlídku je totiž potřeba více času.
Lucca, Pisa a Collodi jako bonus
Znak malebného historického města „sta kostelů“ Lukky je červenobílý. Odkazuje totiž na barvy Přemyslovců, kteří sem rádi jezdili stejně jako Lucemburkové i Karel IV. Uvnitř monumentálních, více než 4 km dlouhých hradeb se skrývá spleť kamenných úzkých uliček i útulné náměstí Piazza del Mercato, bývalá aréna římského amfiteátru. K příjemnému posezení lákají terásky podniků, kterými je současné náměstí lemováno.
Šikmou věž v Pise netřeba dlouze představovat. Na „Náměstí zázraků“ Campo dei Miracoli kromě 56 m vysoké věže ze 14. století, nakloněné o přibližně 5 m, stojí také monumentální dóm a baptisterium, které je největší stavbou svého druhu v Itálii.
Budete-li mít čas a chuť na další poznávání, navštivte obec Collodi, ve které vyrůstal Carlo Lorenzini, autor pohádkového Pinocchia. Uvidíte tu jednu z mnoha toskánských vil, někdejších šlechtických sídel. Ta zdejší je ze 17. století, jmenuje se Villa Garzoni a má okouzlující terasovou zahradu.
Pohodová Siena, Montepulciano a toskánské lázně
Jedním z nejkrásnějších toskánských měst je Siena. Odpradávna soutěžila s Florencií, což obě města motivovalo k obdivuhodným stavitelským výkonům. Srdce města bije na náměstí Piazza del Campo pod impozantním gotickým palácem Palazzo Pubblico s vysokou věží. Náměstí je půlkruhové, a když je pěkné počasí, posedává se tu jen tak na zemi. Turisté tu s kornoutem zmrzliny v ruce čerpají energii k návštěvě dalších skvostů města, jakým je například sienská katedrála s pozoruhodnou fasádou. Její pruhovaná zvonice ze 14. století je zajímavá tím, že každé její patro má o jedno okno víc než patro předchozí.
A co toskánské víno, třeba Vino Nobile? Na jeho ochutnávku se vydejte přímo do Montepulciana, odkud pochází. Městečko je zároveň architektonickým skvostem. Nedaleko obce je v krajině pěkně zasazena harmonická stavba poutního kostela San Biagio, jedna z nejvýznačnějších staveb toskánské pozdní renesance.
Večerní odpočinek si můžete dopřát například v toskánských lázních. Do těch v Chianciano Terme to z Montepulciana budete mít, coby kamenem dohodil.
„Toskánský Manhattan“ San Gimignano a víno v Chianti
Už z dálky v toskánské krajině rozpoznáte siluetu středověkého městečka San Gimignano – má totiž dochované vysoké věže, které kdysi poukazovaly na moc a bohatství svých majitelů. San Gimignano je díky nim známé jako „toskánský Manhattan“ či „Manhattan středověku“. Atmosféra zdejších kamenných středověkých uliček je velmi působivá.
Poslední toskánská zastávka nečeká nikde jinde než u světoznámého vína Chianti. Nechte se okouzlit lehce hornatou krajinou plnou vinic a navštivte například městečka Greve in Chianti, Castellina in Chianti či Radda in Chianti v srdci tohoto vinařského regionu ve středu Toskánska. Se sklenkou dobrého vína v ruce to bude nejstylovější.
Přečtěte si další zajímavosti o Itálii nebo rovnou vyrazte na některý z poznávacích zájezdů do Toskánska!
Zaujala Vás popisovaná destinace, chtěli byste se dozvědět víc a získat podrobnější informace týkající se Toskánska? V e-shopu najdete tištěného průvodce Lonely Planet Florencie a Toskánsko.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.