Po egyptských památkách byl další na trase Súdán, země před kterou nás všichni varovali. Jak se však už na hranicích ukázalo, obavy z této země, pramení hlavně z nedostatku povědomí.
Súdán nás vítá vřele a přátelsky. Stačilo popojet jen těch pár metrů mezi egyptskými a súdánskými hranicemi a chování lidí se mění jako mávnutím kouzelného proutku. Súdánci se na nás více smějí (dokonce i ti uniformovaní), nikdo nežebrá, neotravuje a jejich pohostinnost nás doslova překvapuje.
Čím a jak nás Súdán překvapil
Súdán je bezpochyby zemí chudou. Lidé tu opravdu nemají nic, ale i přesto jsou ochotní se o to své nic rozdělit. Ač rozlohou veliká země, nedisponuje množstvím památek a díky převaze pouště neohromí ani přírodou. Neznamená to však, že nemá co nabídnout. Právě lidé jsou opravdovým bohatstvím Súdánu. A je už jedno ať zastavíte u skupinky zvědavých dětí s nudlemi u nosu, u stanů či plechových budek jenž fungují jako motoresty a nebo někde ve vsi. Vždycky a všude vás přijmou s úsměvem a rádi se s vámi rozdělí o studenou vodu či stín. Súdán není nebezpečná země.
Pokud se pokusíme o doporučení míst, které stojí za návštěvu, rozhodně je to všude, kde jsou lidé. Každé tržiště je náramná podívaná a společenská událost. Ať se již jedná o kozí trhy a nebo ty městské, kde seženete škrpály na nohy, kabelky, vyšívané šátky, čerstvé pečivo či zeleninu.
Všude jsou příjemní lidé, kteří s vámi a s vášní sobě vlastní budou smlouvat o ceně, snažit se aby jste právě u nich nakoupili co nejvíce. Pokud tedy něco v Súdánu za návštěvu stojí, pak je to Súdán samotný a jeho lid.
Dále si pak dovolíme upozornit na následující místa, která se tak trochu vymykají súdánským běžnostem a která dle našeho názoru také rozhodně stojí za návštěvu.
Old Dongola
Něco málo přes čtyři sta kilometrů jižně od Wadi Halfa, podél břehu Nilu, přijedete do města Dongola. Město jako takové je spíše neveliké a kromě trhů toho nemá příliš mnoho co nabídnout. O pár kilometrů dál se však nachází jeho starší předchůdce Old Dongola. Jedná se o rozvaliny původního núbijského města Dongola, které bývalo významnou zastávkou na obchodní stezce z Egypta.
Za zmínku rozhodně stojí zajímavé stavby, připomínající obří hliněné úly. Nachází se zde také staré pohřebiště a o kousek dál naleznete zbytky několika dalších zajímavých staveb jako je například Throne hall.
Nejspíše tam budete zcela sami a společnost vám zde budou dělat jen tisíce střepů z hliněných džbánu, které na každém kroku křupou pod botama. Je to místo zajímavé, tak trochu jiné a pro milovníky historie jako stvořené.
Meroe
Majestátné zbytky hlavního města starověkého núbijského království, které se nacházejí jen kousek vedle hlavní silnice vedoucí z města Atbara do současného hlavního města Khartoum.
Jedná se o asi nejznámější a nejvyhlášenější památku v Súdánu a nutno dodat že právem. Pyramidový komplex, jenž pomalu zasypává pouštní písek a kde budete mít šanci kochat se krásou starých časů, stejně jako mistrným zpracováním zdejších pyramid.
Od roku 2011 je toto místo zapsáno na seznamu Unesco, ale i přesto vám nikdo nebrání hned vedle pyramid nocovat a kochat se tak jedinečným pohledem na kontury hrdě stojících jehlanů v měsíčním svitu.
Ranní procházka mezi pyramidami, boření se do písku a pohled vzhůru k chybějícím špičkám pyramid. Magické místo v tichu pouště, v zapomnění dávné minulosti, kde jsou jediným společníkem poletující zrnka písku.
Kassala
Jedno z větších měst na východě země, nedaleko od hranic s Eritreou. Projížděli jsme jím při cestě na jih Súdánu směrem do Etiopie a tak trošku náhodou jsme zjistili, že má jeho okolí co nabídnout.
Město jako takové nepatří mezi ty pohledné. Je to město v chudé zemi a tak kromě mešit a centrálního trhu tu nic zvláštního nehledejte.
Nicméně kousek za městem, v jeho jihovýchodním předměstí se nachází tvarem velice zajímavé pohoří Taka. Jedná se o granitové homole, které se z ničeho nic tyčí nad přízemní zástavbou.
Na úpatí tohoto pohoří se skrývá další zajímavost, kterou je mešita Chatmíja a Hassanova hrobka.
Vše vystavené z pálených cihel a především nádherné sloupoví dává stavbě zcela jiný ráz, který uchvátí každého návštěvníka. Tím že se tohle místo nachází stranou veškerého dění, může tady člověk v klidu bloumat a kochat se zajímavými kontrasty stavby a jejího okolí. V klidu pozorovat věřící při modlitbě, nad hlavou obdivovat pravidelné klenby, fotit si rozverné děti a nebo krásné mladé Súdánky.
O pár set metrů dál, na jedné z mnoha zaprášených křižovatek, nás zarazil nápis pizzeria. Vešli jsme pod plechový přístřešek a opravdu tu kluci hnětli těsto na pizzu, kterou s nadšením pekli v hliněné peci. Řeknete si, co je to za zajímavost? Asi žádná, ale nás dostala odpověď majitele, když jsme se ho zeptali, kde se naučil péct pizzu. Odpověď zněla, „na internetu“.
Byla výborná a také tohle je Súdán a takhle mile dokáže překvapit.
O dalších zajímavých místech napíšeme zase příště, těšte se na Etiopii...
Autoři článku a fotografií - BigTrip.CZ - Láďa & Káťa, posádka oranžové škodovky, co to dala za více jak dva roky kolem celého světa. Nepovažujeme se za cestovatele a už vůbec si nenárokujeme právo někomu radit. Na druhou stranu se však nebráníme tomu, podělit se o naše zkušenosti a zážitky, které mohou být zajímavou inspirací. Prozradíme vám, z našeho pohledu, nejzajímavější místa na cestě kolem zeměkoule.
Cesta kolem světa trvala 777 dní / 127.843km / 50 zemí na všech obydlených kontinentech a víc než cokoliv jiného, byla o tom, splnit si velký cestovatelský sen. Kde jsme všude byli můžete sledovat na webu, Facebooku, YouTube či Instagramu.
Byli jste na výletě, dobrodružné cestě nebo třeba na stáži a rádi byste o tom řekli světu? Sdílejte své zážitky z cest s dalšími cestovateli přímo zde na webu anebo na Facebooku Lonely Planet Česká republika.