Užijte si Budapešť v termálních lázních

©

Budapešť se rozkládá na síti téměř 125 termálních pramenů a „dát si koupel“ je součástí zdejšího života už od dob, kdy lidé chodili v tógách. Žádné ze současných lázní sice nepocházejí z římských dob, ale některé jsou dědictvím turecké okupace, další jsou secesním zázrakem a najdete tu i nablýskaná moderní zařízení honosící se všemi nejnovějšími vymoženostmi.

Jaké lázně si vyberete, záleží jen na vašem vkusu a na tom, co hledáte – zábavu, léčbu na kocovinu nebo úlevu od něčeho vážnějšího. Přinášíme základní tipy, které byste měli vzít v potaz při plánování návštěvy v budapešťských lázních, a také náš výběr těch nejlepších z nich.
 

Co byste měli vědět, než vyrazíte

Otevírací doba a vyhrazený vstup pro muže či ženy závisí na dnu v týdnu a denní době. Mnoho lázní mívá dnes otevřeno o víkendech v noci. Čím dál méně lázní má dny vyhrazené pouze pro ženy nebo pro muže, takže si přibalte plavky nebo se připravte, že si je budete muset půjčit.

Vstupné začíná na 2400 HUF, což by vám teoreticky mělo umožnit dvouhodinový pobyt v pracovní dny a hodinu a půl o víkendu (pravidlo se však dnes dodržuje jen zřídka).

Některé lázně (např. Královské) vypadají na první pohled trochu ošuntěle, ale je tu čisto a voda se neustále mění. Možná si však budete chtít vzít sandály nebo žabky (podlaha také může dost klouzat).
 

Pohled dovnitř

Většina zdejších lázní je uspořádána podobně: řada vnitřních termálních bazénů s teplotou vody od teplé po horkou, parní místnosti, sauny, ledový ochlazovací bazén a místnosti pro masáže. Někde mají venkovní bazény s fontánami, sprškami a vířivkami, a protože jde o lázně termální, je řada z nich v provozu celoročně.

Termální lázně Budapešť

V některých dnech v týdnu mohou být lázně vyhrazené jen pro ženy či muže, ale většinou nabízejí i společné dny a některé podniky – například Széchenyiho lázně v Městském parku – jsou vždy otevřené pro muže i ženy. Je-li den vyhrazený jen pro jedno pohlaví nebo jsou-li v lázních prostory, kde se mohou obě pohlaví setkat, je mužům obvykle nabízena zavazovací bederní rouška a ženy dostanou něco jako zástěru, ačkoli se rozšiřuje používání plavek dokonce i ve dnech vyhrazených jen pro muže nebo ženy. Ve dnech smíšených návštěv musíte mít plavky; pokud nemáte svoje, dají se půjčit (1200 HUF). V některých bazénech požadují, aby i muži měli koupací čepici; přineste si vlastní nebo si můžete půjčit či koupit jednorázovou (kolem 200 HUF). Téměř všude si také můžete půjčit osušku (1000 HUF), i když jde spíše o nepříliš savé „prostěradlo“. 

Ve většině lázní nabízejí kompletní seriózní léčebné procedury a k tomu i spíše relaxační služby, jako jsou masáže (3800/5000 HUF za 20/30 minut), pedikúra (3500 HUF) či zajímavá koupel v červeném víně (8900 HUF). Při koupit vstupenky upřesněte, co si přejete.
 

Ponořit se

Proces převlékání a vstupu do vody vyžaduje jisté vysvětlení. Ve všech lázních a bazénech jsou kabinky nebo uzamykatelné skříňky. Téměř všude dnes dostanete elektronický náramek, který vás vpustí dovnitř a pak s ním odemknete dvířka kabinky nebo skříňky. Na některých místech – třeba v Gellértových lázních – však stále používají staré, osobnější způsoby. Sami si najdete volnou skříňku nebo kabinku (prostě se rozhlédnete). Po převléknutí vyhledáte obsluhu (většinou někdo v bílém plášti nebo haleně a s velkým svazkem klíčů), ta skříňku zamkne a dá vám přívěsek s číslem, který si připevníte na plavky nebo „zástěrku“. Zapamatujte si číslo své skříňky; aby se v případě ztráty přívěsku předešlo krádežím, není číslo na přívěsku shodné s číslem skříňky.

Termální lázně Budapešť

Rozhodnout se

Jaké lázně se rozhodnete navštívit, opravdu záleží jen na vás, ale určitě byste měli popřemýšlet o těch níže uvedených.

Rudasovy lázně Zrenovované Rudasovy lázně s osmistěnným bazénem jsou přes týden vyhrazené většinou pro muže, ale víkendové večery jsou smíšené. Nejznámější z tureckých lázní 

Gellértovy lázně Secesní Gellértovy lázně, které jsou stále otevřené pro muže i ženy současně, mají nejhezčí vnitřní plavecké bazény ve městě. Namočíte se v katedrále

Széchenyiho lázně Obrovské a okázalé Széchenyiho lázně se honosí 15 termálními koupelemi a třemi plaveckými bazény; teplota vody je až 38 °C. Horká voda v budově, která připomíná svatební dort

Lázně Veli Bej Tyto úctyhodné turecké lázně, zrenovované v roce 2011, mají pět termálních bazénů a původní kameninové vodovodní trubky. Něco nového a něco starého

Lázně Király Baths (Královské lázně) Čtyři bazény v Královských lázních z osmanských dob jsou velice autentické, ale potřebovaly by opravu; vždy jsou otevřené pro muže i ženy zároveň. Starodávné a velmi turecké

Lukášovy lázně (Lázně Lukács) Voda v Lukášových lázních prý léčí snad všechno – od spinálních deformací a vyhřeznutých plotýnek po nedostatek kalcia. Jen pro opravdové lázeňské nadšence

Danubius Health Spa Margitsziget Vybavení wellness centra Danubius Health Spa Margitsziget na Margitině ostrově je spíše neosobní, ale moderní. Výběr speciálních procedur je úžasný. Rozmazlování a hýčkání

Termální lázně Budapešť

Pokud se chystáte v Budapešti strávit více dnů a termální lázně nejsou jediným vašim cílem, několik užitečných tipů naleznete zde.

Byli jste na výletě, dobrodružné cestě či třeba stáži a rádi byste o tom řekli světu? Napište nám, třeba příští článek bude ten váš.

Napsal: Steve Fallon

Předchozí článek

Touláme se po Čechách – České Švýcarsko

Další článek

Vietnam má hory, pláže i bohatou historii

Související články

Články

Bydli u mě, mám dobrou pojistku

Sdílená ekonomika plní titulky hlavních světových médií, je to oblíbené téma dneška. Dává prostor uhnaným městským duším navrátit se mezi „normální“ a socializovat se. Trend. Aniž bych měla tušení, že se zařazuji mezi tuto skupinu trendy lidí (což je to nejhorší označení, jakého se kdy skupině lidí může dostat), stala jsem se před téměř dvěma lety AirBnB hostitelkou. Malý volný byt v Praze, přímo na metru trasy A, 10 minut do centra a chuť stát se nejlepším hostitelem na světě. To byly mé originální pohnutky. Pravděpodobně čekáte pointu ve stylu „na nejlepší hostitelku už opravdu neaspiruji“. Ale zklamu vás. Ubytovávat ve svém bytě lidi, přesněji nadšené lidi, kteří…

Články

Nejlepší místa pro rodiny

Evropa je vyhlášená svými historickými památkami a světovými muzei, ale najdou se tu i lákadla vhodnější pro rodiny. Vyberte to správné místo a potomci propadnou kouzlu toho, co tento kontinent nabízí: pohádkové hrady a zámky nastartují představivost v každém věku; lesy jako z příběhů bratří Grimmů; skryté ostrovy s ozvěnou roztodivných zvuků přírody; pláže s výrazným potenciálem pro písečné stavby... To vše a mnohem více přinášejí tipy našich odborníků, kteří vybrali 10 nejlepších míst pro letošní rodinnou dovolenou v Evropě. 1. Kent, Anglie  Pláž Broadstairs je jedno z mnoha míst v Kentu, které je k rodinám přátelské. (Foto Thierry Levenq / Moment Open / Getty Images) Kent je tzv. „zahradou Anglie“ a v současnosti získává na oblibě. Je totiž plný příležitostí pro cestování časem, které okouzlí zvědavou mladou mysl. Zabalte…

Články

I nenaplánovaná Paříž vás odzbrojí svojí bezprostředností

Mám rád ty momenty, kdy dorazím někam na místo a nemám vůbec žádný plán. Nevím, kde budu jíst, nevím, kde budu spát (ideálně, když to nevím jen dopoledne, odpoledne začínám být trochu nervózní) nevím, kam se podívám. A musím říct, že se mi to stává docela často, protože někdy nemám čas a někdy záměrně některé věci neplánuji. Když jsem před pár lety vyrážel poprvé do Paříže, bylo to podobné. Věděl jsem jen, že budu cestovat s rodinou a dcera měla tenkrát asi dva roky, takže kočárek byl naprosto nezbytný. Čekala mě tedy zcela nová zkušenost a já byl trochu nesvůj, že nemám plán, protože to tentokrát nebylo jen o mně. Chtěl jsem, abychom si návštěvu Paříže užili všichni. Hned po příjezdu se ukázalo, že jakýkoliv plán by byl stejně zbytečný, protože nám po čtyřhodinovém čekání na letišti ve Vídni nepřistál na letišti Orly v Paříži jeden celý kufr. Navíc cestou z letiště jsme zjistili, že stávkují řidiči autobusů, takže dostat se do centra, kde jsme měli bydlet, nebylo…

Články

Podzim - nejlepší doba na eurovíkendy!

Karlštejn nebo Lipno jsou fajn česká klasika, ale co se trochu (anebo i trochu víc) odvázat a české rybníčky vyměnit za španělské moře například. Na podzim není nic lepšího, než uniknout z každodenních povinností a využít nepřeberné nabídky eurovíkendů a podívat se za hranice všedních dnů – sbalit si na tři čtyři dny a užívat si chutě a vůně nějaké evropské metropole. Za nás je takovou destinací číslo jedna Barcelona. Krásná, sluncem prosvětlená a uměním protkaná metropole jihu Evropy. Gaudí na každém kroku. Při hledání opaku našeho českého stereotypu není lepší volba než prodloužený víkend v Barceloně. Z každého rohu tohoto moderního města vás bude svádět restaurace či kavárna, takže cesta k La Sagrada Família bude…